Jakie wymagania muszą spełnić beczki keg oddawane do skupu?

Kegi to nazwa beczek o charakterystycznym rodzaju, wykonanych ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, w których przechowujemy pod ciśnieniem przede wszystkim piwo, czasem też inne napoje gazowane. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej budowie kegów oraz ich klasyfikacji, kategoryzacji. Podpowiemy również, jakie wymagania muszą spełniać, by mogły trafić do skupu.

Standardowa budowa kegów na piwo

Najczęściej stosowane kegi – głównie beczki na piwo – to pojemniki o objętości 30 litrów, ale mamy również kegi 20-litrowe i 50-litrowe. Objętość i unormowane wymiary to pierwszy system klasyfikacji kegów, które możemy podzielić także ze względu na zastosowany rodzaj fittingu, czyli dwudrożnego zawór na szczycie. Fitting z jednej strony wpuszcza do wnętrz beczki dwutlenek węgla, a z drugiej wylewa (wypycha pod ciśnieniem) bursztynowy napój. Fitting do kegów to łącznik typu: płaskiego, kombi, korb oraz fitting G. Rurka wprowadzona w keg na piwo biegnie od łącznika do dna.

Jakie kegi oddamy do skupu beczek po piwie?

Każdy profesjonalny skup beczek po piwie przyjmie od swojego klienta beczki, które spełniają Euro standard, jeżeli nie mają widocznych uszkodzeń, które wykluczają je z dalszego obiegu. Beczka musi mieć konkretną pojemność i wymiary, np. 30 litrów, średnicę zewnętrzną cylindra 395 mm, wysokość zewnętrzną 365 mm i wysokość wewnętrzną 325 mm. (odchylenie +/-2 mm). Grubość kega to 1,5 mm. Dalszy obieg to usuwanie wszelkich pozostałości z beczki i dezynfekcja gorącą parą. To oczyszczanie, po którym beczka ponownie może być napełniona piwem w browarze. Za widoczne uszkodzenia beczki po piwie nie uznamy drobnych zadrapań, czy przebarwień na powierzchni kega, ale już deformacje w postaci mocnych wgnieceń tak. Gdy beczka nie nadaje się do ponownego użytku, może trafić na złom.